KACHLOVÁ (i omítaná) KAMNA
NA ÚVOD STRUČNÉ SHRNUTÍ:
- Kachlová či omítaná kamna fungují na principu akumulace tepelné energie do hmoty.
- Jednorázovým spálením větší dávky dřeva uložíte teplo na 8 až 24 hodin postupného sálání do vytápěné místnosti.
- Akumulace je dosaženo kvalitním topeništěm, tahovým systémem dlouhým 6 až 10 metrů, a vysokou hmotností celých kamen (1000-3000kg).
- Kachlová či omítaná kamna jsou nejkomfortnějším způsobem vytápění menších a málo členitých domů.
- Doporučují se zvláště do roubenek a slaměných domů, které postrádají akumulační prvky konstrukce.
- Praktická je kombinace se stolovým sporákem.
- U členitějších domů je možné kombinovat s teplovodním výměníkem.
- Mají-li sloužit jako doplňkový zdroj tepla, konstruují se na kratší akumulaci s rychlejším náběhem.
a) TĚŽKÁ KACHLOVÁ KAMNA - kamna s vysokou akumulací
Kachlová nebo omítaná kamna těžké nebo polotěžké konstrukce (pro zjednodušení je v textu budu souhrnně nazývat kamny těžkými) jsou stavěna pro dlouhou akumulaci. Akumulace znamená dobu, po níž kamna hřejí i po vyhasnutí. Ta je přímo úměrná hmotnosti kamen, která se pohybuje přibližně mezi 1000 až 3000kg. Kamna většinou stavíme pro akumulaci v rozpětí 10 až 24 hodin.
Aby se dosáhlo potřebné akumulační hmotnosti kamen, a také pro maximální využití energie ze dřeva, stavíme za topeništěm tahový systém. Což je systém kanálů z žáruvzdorného materiálu, kterými procházejí spaliny při cestě od topeniště až ke komínu. Délka těchto kanálů se většinou pohybuje mezi 6 až 8 metry, někdy má i 10 metrů.
Topeniště těžkých akumulačních kamen může být stavěno dvěma způsoby. Prvním je velké topeniště pro jednorázovou dávku dřeva na celou dobu akumulace, což je častější řešení. Druhou variantou je topeniště na dvě, nebo i více dávek. To má význam tam, kde si chcete užívat delšího pohledu do ohně. Anebo v případech, kdy mají kamna samostatnou cestu přes klapku do teplovodního výměníku, což má své technologické opodstatnění.
Těžká kamna jsou nejpohodlnějším, nejúspornějším a nejzdravějším způsobem vytápění domků s málo členitými prostory.
Jak topení v těžkých kamnech vypadá v praxi?
Záleží na tepelných vlastnostech domu, zda žijete ve slamáku či roubence, nebo máte starý zděný dům bez zateplených stěn. Záleží i na tom, jak těžká kamna zvolíme. Délka akumulace je také úměrná aktuálním venkovním teplotám. Velice zjednodušeně se dá říci, že v přechodném období se zatápí jednou za dva dny, v mírné zimě jednou denně, a v mrazivějších dnech dvakrát denně. Tedy naprostý komfort!
Konkrétní postup je však otázkou sžití se s každými kamny v každém konkrétním domě a domácnosti. U nás doma jsme dospěli k závěru, že nám vyhovuje v přechodném období topit jednou denně, avšak pouze poloviční dávkou. V mírné zimě pak dvakrát denně, přičemž dávku rozdělíme na 2/3 ráno a 1/3 večer. V mrazivějším počasí dávku dělíme podobně, jen ji zvýšíme.
S délkou akumulace souvisí i délka náběhu tepla. Není vhodné nechat těžká kamna úplně vychladnout. Ideální je dodržovat režim, kdy zatápíme v ještě vlažných kamnech. "Dobití" teplem je pak výrazně rychlejší, než při "studeném startu". Z těchto důvodů jsou těžká kamna nejvhodnější pro každodenní celozimní topení. Naprosto nevhodná jsou pro občasné přitápění nebo nepravidelně obývané rekreační objekty.
V členitějších domcích je možno těžká kamna doplnit teplovodním výměníkem, aby se teplo přesunulo i na větší vzdálenost.
Dosah šíření tepla sáláním je omezen vzdáleností a zejména členitostí domu. Což může být problém, a v takovém případě můžeme kamna doplnit o teplovodní výměník. Ve vzdálenějších prostorách pak vytápíte radiátorem, a sálavým teplem topíte v dosahu kamen.
Technických řešení výměníku je více. Může jít o výměník, který bude do radiátorů dodávat teplo pouze při hoření, avšak nebere teplo z naakumulované hmoty kamen. Anebo naopak výměník, který dodává teplo i když v kamnech nehoří, avšak odběrem tepla z kamen snižuje jejich akumulaci. Je také možné výměník kombinovat s akumulační nádrží. Každé řešení má své výhody i nevýhody, žádné není univerzálně použitelné, je nutno posoudit situaci v domě i představy zákazníka.
Nejpraktičtější kombinací jsou těžká kamna s přistavěným stolovým sporákem.
Občas se setkám při první schůzce u zákazníka s požadavkem: Já chci ale, kromě pohodlného vytápění, i vařit a péct! V tom případě doporučuji k těžkým kamnům zakomponovat stolový sporák. Tedy sporák bez kobky, s jednou troubou, nacházející se pod úrovní plotny.
Jde o velice praktickou volbu. Sporák totiž, kromě kuchyňských činností, využijete i v okamžicích, kdy třeba v létě přijde zničehonic studený den. Než byste natopili těžká kamna, tak se zase vrátí léto. Stolový sporák vám teplo dá téměř okamžitě, přes plotnu nebo i otevřenou troubu.
Od jiných zákazníků má zase poznatek, že si stolovým sporákem pomáhají, když se vrátí z vánoční dovolené u příbuzných. Těžká kamna jsou po týdnu nepřítomnosti studená, chalupa taky. V kamnech samozřejmě zatopí, aby se pomalu naakumulovala. Ale souběžně roztopí i stolový sporák, který místnost rychleji přihřeje.
Těžká kachlová kamna nemusíme stavět jen z kachlů. Můžeme je zhotovit i v omítané a nabílené, či "hliněné" podobě - tj. s hliněnou omítkou.
b) LEHKÁ KACHLOVÁ KAMNA - kamna s nižší akumulací
Jak z pojmenování vyplývá, jde o kamna nižší hmotnosti a tedy i nižší akumulace. Jsou tedy vhodná zejména jako doplňkový zdroj pro přitápění, který je zároveň velice vkusnou dominantou obývacího pokoje. Nevadí-li vám nutnost častějšího přikládání, pak lze lehká kamna lze využít i jako hlavní zdroj tepla v některé místnosti.
Z minulosti známe zejména úzká vysoká tzv. "sloupová kamna", jejichž některé varianty byly stavěny hodně nalehko.
Někteří lidé rádi doplní svůj obývák o nějaký renovovaný historický kousek, který v moderním interiéru odkazuje k tomu, že jejich zmodernizovaný dům už má delší minulost.
Nemusíte se však shánět přímo po starodávných kachlích. Keramické firmy mají v běžné nabídce i repliky kachlů na historická sloupová kamna. Dnes je možné je osadit i prosklenými dvířky, jejichž součástí jsou vkusně zhotovená plná dvířka, kterými můžete sklo uzavřít, když zrovna netopíte, aby nerušilo estetický dojem.
V Bechyni vyrábějí i moderněji pojaté kachle pro novodobá sloupová kamna.