KRBOVÉ VLOŽKY
Krb = topidlo, které z topeniště ústí přímo do komína (pozor - vzhledově může z vnějšku vypadat stejně, jako kamna)
- teplovodní krb = většinu energie předává do vodního výměníku, menší část přes prosklení a kachlovou obestavbu. Vhodné jako hlavní zdroj vytápění celého domu.
- sálavý krb a akumulační krb = umožňuje pohled do ohně přes velké prosklení a zároveň dává zdravé sálavé teplo z kachlů. V akumulační variantě se vlastnostmi přibližuje kamnům (tahový systém, schopnost vícehodinové akumulace). Vhodné jako doplňkový zdroj tepla, nebo hlavní zdroj tepla do nepravidelně obývaných prostor.
- teplovzdušný krb = studená krabice, z které fouká teplý vzduch (tyto stavby neprovádím)
- otevřený krb = účelem je pouze estetika a atmosféra otevřeného ohně, 80% energie utíká komínem (tyto stavby neprovádím)
PODROBNĚJI O KRBECH
a) Krby teplovodní
Krbová vložka s teplovodním výměníkem je nejvhodnějším způsobem vytápění členitějších a větších rodinných domů.
Abychom měli teplo i více hodin po vyhasnutí, je zde řešením akumulační nádrž. Ta se dimenzuje podle tepelných ztrát domu a výkonu výměníku, aby ukládala přebytečné teplo při topení, a předávala ho do radiátorů později.
Existuje i řešení vyšší třídy - kamnová (nikoli krbová) vložka s výměníkem. U ní použijeme i akumulaci do hmoty, tedy klasická kamna s šamotovým tahovým systémem, předávajícím do prostoru sálavé teplo mnoho hodin po dohoření. Jde tedy o kombinaci teplovodního a sálavého topení. Obsluha přepíná pomocí klapky zvolený způsob vytápění.
Nepříjemnou stránkou teplovodních vložek doposud bývalo čištění výměníků, které je nezbytně nutné, avšak velice nepohodlné. Firma HOXTER nyní vyrábí i krbové vložky s integrovaným čističem výměníku. Již žádné šťárání štětky nahoru skrz topeniště! Stačí v pravidelných intervalech zahýbat pákou čističe, který sám protáhne všechny trubice výměníku.
Teplovodní krbové a kamnové vložky lze doplnit o elektroniku. Ta řídí optimální přívod vzduchu do topeniště. Elektronicky řízený přívod vzduchu je obranou proti nezodpovědným uživatelům, kteří vzduch nadměrně škrtí, způsobují dehtování a tím ničí svá kamna i komín. Elektroniku je také vhodné doplnit o čidla ve výměníku a v akumulační nádrži, aby regulovala spouštění čerpadla.
V případě výpadku proudu lze elektronické řízení přívodu vzduchu mechanicky odblokovat, a provádět jej ručně.
Jedinou, avšak zásadní nevýhodou topení ve vložkách s výměníkem je závislost na elektrické energii pro provoz čerpadla.
b) Krby sálavé a akumulační
Sálavé a akumulační krby jsou z krbů technicky nejvyspělejší a uživatelsky nejvýhodnější. Základním předpokladem takového krbu je krbová vložka, deklarovaná výrobcem pro neodvětranou obestavbu. V praxi to znamená, že vložka je vyrobena kvalitněji, proto nemusí být při topení ochlazována cirkulací vzduchu. Krbová vložka předává teplo do hmoty celé její obestavby, a teprve z ní se sáláním pozvolněji uvolňuje do prostoru vytápěné místnosti.
K obestavbě se používají akumulačními materiály. Mohou to být klasické kamnářské kachle, a stavba může navenek působit vzhledem tradičních kachlových kamen. Obestavovat je možné i kamnářskými deskovými materiály s vysokou objemovou hmotností. Z těch je možné vytvořit omítanou stavbu i moderního vzhledu.
Vylepšenou variantou sálavých krbů jsou krby akumulační. Zde se začíná ztrácet rozdíl mezi kamny a krby. Ke krbové vložce je přistavěn kratší tahový systém. Nedosahuje takové délky jako u plnohodnotných akumulačních kamen, ale přece jen nashromáždí energii ze spalin, která by jinak odešla komínem. Naakumulované teplo pak předává do místnosti 4-8 hodin po vyhasnutí.
Akumulačním krbem lze vytápět i sousední místnost za krbem, anebo horní místnosti v podkroví. Jde o vytápění tzv. hypokaustem.
Vhodné řešení do nízkoenergetických domů.
A to z prostého důvodu - díky akumulaci nepřetápí. Narozdíl od teplovzdušného krbu můžete naložit i větší dávku dřeva, bez obav, že se v dokonale zatepleném domě upečete. Navíc s ním můžete počítat jako se záložním topidlem v době výpadku elektřiny či plynu.
Praktický do rekreačních objektů.
Jde o rozumný kompromis rychlosti náběhu tepla a akumulačních schopností. Je možné jej doplnit uzavíratelnými výdechovými mřížkami, které po příjezdu na chalupu jsou schopny předat rychlé konvekční teplo. Když mřížky uzavřete, po natopení bude předávat zdravější a příjemnější sálavé teplo.
c) Krby teplovzdušné
Teplovzdušné krbové obestavby byly ve své době velmi oblíbeným topidlem zejména pro nízké pořizovací náklady, možnost svépomocného zhotovení, velmi rychlý náběh tepla po zatopení, a možnosti rozvodu tepla po celém domě.
Teplovzdušné krby předávají teplo pouze konvekcí, tedy prouděním vzduchu. Konvekční teplo je vertikálně nevyrovnané. Výrazné rozdíly teplot mezi oblastí nohou a hlavy nevytváří pocit příjemného tepla, jako u sálavých topidel.
Obestavba teplovzdušného krbu z principu nemůže hřát. Teplovzdušný krb je tedy jen obyčejná STUDENÁ krabice, z níž někde pod stropem fouká teplý vzduch, díky topeništi, které je v této krabici zazděné.
Při provozu teplovzdušných krbových vložek dochází k neustálé cirkulaci vzduchu, který s sebou unáší prach i jiné nečistoty - ať už organického původu, nebo mikroskopické částečky např. plastů. Tyto se pak při průchodu okolo krbové vložky za vysokých teplot přepalují. Mimo topnou sezónu se pak v teplovzdušných rozvodech, které jsou prakticky nečistitelné, mohou usazovat roztoči, hmyz, nebo vznikat plísně. Veškeré usazené "obyvatelstvo" uvnitř krbu se po prvním zatopení pěkně usmaží a pak vniká do plic obyvatel domu.
Teplovzdušný krb může být příčinou alergií, sezonních rým, bolestí hlavy, i závažnějších zdravotních obtíží. Je zcela nevhodný jako hlavní zdroj topení do trvale obývaných rodinných domů.
Neinformovanost laické i odborné veřejnosti:
Teplovzdušné krby jsou i přes zmíněné nedostatky doposud hojně poptávány do novostaveb rodinných domů.
!Teplovzdušný krb je v moderních novostavbách naprosto nevhodné topidlo!,
mimo zmíněné nedostatky i z důvodu přetápění. Neexistuje totiž krbová vložka, která by měla tak malý výkon, aby nepřetopila obývací pokoj v moderní novostavbě, který mívá tepelné ztráty pouhých 0,5 až 1,5 kW.